Zamilovanosť a láska z biochemického hľadiska

Autor: Monika Olešňaniková | 25.5.2008 o 22:30 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  5060x

Každý to pozná:)

Keď prvý krát uvidíme nejakého človeka, ľudské oko prenesie jeho obraz do mozgu, ktorý vyhodnotí či sa tento človek hodí práve k nám. Vo svojom podvedomí nosíme pravdepodobne zapísané znaky a charakteristické rysy. Všetko toto čo nosíme v sebe ako nejaký kód pri pohľade a pri sympatiách dávame najavo tým ako sa pohybujeme, tvárime a správame.

Keď sa na nás pozrie osoba opačného pohlavia, jeho mozog v priebehu sekundy vyhodnotí, či nesieme rovnaké znaky. Pokiaľ mozog vyhodnotí, že sme osobou vhodnou k zoznamovaniu, spúšťa sa ďalšia reakcia v ľudskom tele. - Poznáte to: Sedíte v meste na lavičke, je jar a príjemne teplo čas na prvú zmrzlinu pozorujete ľudí prejde ich okolo Vás množstvo, pozorujete viac opačne pohlavie. A vo Vašom mozgu sa za tu chvíľku prebehne hotová vyraďovacia metóda. 

Keď ste sa náhodou zoznámili so spomínanou osobou vhodnou k zoznamovaniu Vaša biochémia z ďaleka ešte  neskončila. A sedíte na prvej kavičke. Vo vašom tele vzruchy prenesú do nadobličiek pokyn, aby začali produkovať hormón adrenalín. Ďalej sa uvoľňuje fenylethylamin. Fenylethylamin vyvoláva euforiu podobne, ako droga amfetamín. Ďalšími uvoľňovanými látkami su dopamín, ktorý zlepšuje náladu a noradrenalín, sa podieľa na prenosoch vzruchov do mozgu. Na vašej tvári už zamilovaného človeka sa objavia  malé červené fliačky, čo je spôsobené prekrvením ciev. 

Ak ste už zamilovaný začínate byť postupne od fenylethylaminu závislý. Pokiaľ nedostanete svoju dávku, tak nejete, nespíte a nepracujete.

Fenylethylamin sa vylučuje zakaždým, kým ste v prítomnopsti milovanej osoby. Vylučovanie fenylethilaminu  sa neskôr znižuje a nahrádza ho iný hormón - endorfín. Na ňom fungujete doslova Vaša droga pre Vašu lásku. 

Pokiaľ nie su ľudia pripravení na fakt, že ich láska pomaly vyprchá dochádza k rozchodu. Postupne sa neznižovala davka fenylethylaminu ale došlo k tomu náhle býva to ťažké. 

Ale ešte jeden dôležitý hormón som nespomenula v procese lásky a je to oxytocín, ktorému sa tiež hovorí ,,hormón lásky". Má významnu rolu ako v materskej laske, tak ja v erotickej a pravdopodobne aj v ďalších typoch lásky:) 

Oxytocín dostať ho na každej pôrodnej sále dopujú nim rodiace mamičky. Rozbieha kontrakčnú činnosť a urýchľuje pôrod. A prirodný zdroj oxytocínu je v mužských spermiách. Takže milé tehotné v termíne pôrodu alebo po termíne. Urobte si s priateľom -  manželom posledný romanticky večer vo dvojici. Majte tašku zbalenú do pôrodnice a užite si ho dosytosti:) je možne že o chvíľu Vás bude viac...

Ako študujúca (pôrodná asistentka) odporúčam:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.


Už ste čítali?